Jak odzyskać nieodliczony VAT od samochodów i paliwa
Ograniczenia w odliczeniu VAT przy zakupie samochodów i paliwa do nich wprowadzone po 30 kwietnia 2004 r. są niezgodne z prawem unijnym. Przedsiębiorcy nie muszą się więc już do nich stosować, a ci, którzy w latach ubiegłych nie skorzystali z odliczenia, mogą złożyć korektę rozliczenia
Z wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 22 grudnia 2008 r. w sprawie C-414/07 Magoora sp. z o.o. wynika, że ze względu na zawartą w VI dyrektywie klauzulę stałości ustawa o VAT z 2004 r. nie mogła rozszerzyć ograniczeń prawa do odliczenia VAT od paliwa w stosunku do obowiązujących przed dniem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Choć Trybunał bezpośrednio się do tego nie odnosił, dotyczy to również podatku naliczonego przy zakupie, imporcie, wewnątrzwspólnotowym nabyciu czy leasingu samochodów (pisaliśmy o tym szerzej w DF z 25 maja br. "Kiedy od samochodów i paliwa można odliczyć cały naliczony VAT").
Co to w praktyce oznacza dla przedsiębiorców?
Jeżeli zmiana przepisów po 30 kwietnia 2004 r. pogorszyła ich sytuację prawną (zniosła lub ograniczyła prawo do odliczenia), mogą odliczać podatek na starych zasadach. A ponieważ ETS nie ograniczył w żaden sposób skutków tego wyroku w czasie, mogą też skorygować swoje rozliczenia za ubiegłe lata, wykazując podatek do odliczenia.
Bieżące odliczenia
Chcąc obecnie odliczyć VAT naliczony przy zakupie, imporcie, wewnątrzwspólnotowym nabyciu czy leasingu samochodów albo od paliwa do nich, mimo że w świetle aktualnych przepisów ustawy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta