Skąd się wziął Dzień Bociana?
Bociany białe zajmują szczególne miejsce w sercach Polaków. Oczekujemy na ich wiosenne powroty, troszczymy się o ich gniazda, z przyjemnością obserwujemy, jak witają się klekotem bądź kroczą dostojnie, żerując na łąkach.
Większość z nas nie wyobraża sobie Polski bez bocianów. Ptak ten ma dla nas znaczenie symboliczne.
Do niedawna jednak nie miał on w naszym kraju swojego święta, podczas gdy w innych rejonach Europy (np. w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Austrii, Hiszpanii) od lat odbywają się rozmaite imprezy związane z bocianami. Zwykle organizowane są tam, gdzie znajdują się ich gniazda, a zwłaszcza znane kolonie, zwane wioskami bocianimi. W Polsce, uznawanej za światowe królestwo bocianów, tym bardziej nie mogło zabraknąć bocianiego święta.
Dzień Bociana Białego ustanowiony w 2003 roku przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura” jest okazją do zwrócenia uwagi na szczególne miejsce, jakie ten ptak zajmuje w polskiej kulturze i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta