Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dlaczego działalność kancelarii prawnej nie zostanie zrewolucjonizowana

30 maja 2009 | Prawo | Paweł Żerański
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Połączenie e-maili z podpisem elektronicznym teoretycznie umożliwia zastępowanie mocodawcy przed sądami drogą elektroniczną – pisze aplikant radcowski, prawnik z kancelarii FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz

Rozwój Internetu przyspieszył, ułatwił i uelastycznił organizację pracy kancelarii prawnej. Prawnicy przyzwyczaili się już do tego, że zarówno z klientem, jak i ze współpracownikami, komunikują się za pomocą e-maili. Jednocześnie coraz powszechniej stosowany jest podpis elektroniczny jako sposób zindywidualizowania i zabezpieczenia dokumentu w formie elektronicznej.

U nas i gdzie indziej

Możliwościami prowadzenia postępowań sądowych online chwalą się adwokaci z Europy Zachodniej. W postępowaniach sądowych w Niemczech pisma można było składać elektronicznie już cztery lata temu, a szczegóły nowych procedur uregulowała ustawa o komunikacji sądowej z 22 marca 2005 r. Także np. portugalscy prawnicy informują o upowszechnieniu w tamtejszym systemie prawnym możliwości prowadzenia postępowań sądowych wyłącznie drogą elektroniczną. Portugalia jest nawet swego rodzaju poletkiem doświadczalnym e-sądownictwa na forum europejskim. Z kolei brytyjska instytucja Money Claim Online umożliwiająca domaganie się elektronicznie niewielkich kwot w prostych postępowaniach sądowych ma stanowić pierwowzór naszego e-sądu. Nieco gorzej jest chyba we Francji, gdzie, jak się wydaje, tylko niektóre proste postępowania wpadkowe (np. w sprawie klauzuli wykonalności) można przeprowadzić online.

Działalność typowej kancelarii prawnej obejmuje poważniejsze postępowania sądowe i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8332

Spis treści
Zamów abonament