Czynny żal uchroni przed gniewem fiskusa
Osoba, która nie złożyła w terminie deklaracji PIT, powinna sama zawiadomić urząd o swoim przewinieniu. Może to ją uratować przed płaceniem grzywny
Nie można ukarać podatnika, który wyrazi tzw. czynny żal. Chodzi tu o pismo, w którym zawiadamia o swoim występku.
Donos na samego siebie jest jednak nieskuteczny, jeżeli fiskus już wiedział o przewinieniu. Urzędnicy często korzystają z tej wymówki. Twierdzą, że wiedzieli o niezłożeniu deklaracji przez podatnika, ponieważ termin już minął, a formularz nie wpłynął do urzędu.
– Chciałem złożyć w maju zeznanie wraz z czynnym żalem, powiedziano mi jednak, że już za późno na skruchę – skarży się czytelnik. – W systemie Poltax nie ma bowiem informacji o deklaracji, zatem urząd wie, iż jej nie złożyłem.
Kiedy urząd wie
Z art. 16 kodeksu karnego skarbowego wynika, że zawiadomienie o spóźnieniu nic nam nie pomoże, jeśli urząd „miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego”.
Przepisy nie określają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta