Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakopmy to całe ocieplenie

30 maja 2009 | Nauka | Aleksandra Stanisławska
Z niecałej tony węgla spalonego, by wysłać prąd do naszych domów, powstaje ponad  2,6 tony dwutlenku węgla. W kraju takim jak Polska, gdzie 96 proc. energii pochodzi z węgla, wyłapywanie i wtłaczanie CO2 do głębokich struktur geologicznych wydaje się najlepszym i na razie jedynym rozwiązaniem.  UE intensywnie inwestuje w takie technologie.
źródło: Rzeczpospolita
Z niecałej tony węgla spalonego, by wysłać prąd do naszych domów, powstaje ponad 2,6 tony dwutlenku węgla. W kraju takim jak Polska, gdzie 96 proc. energii pochodzi z węgla, wyłapywanie i wtłaczanie CO2 do głębokich struktur geologicznych wydaje się najlepszym i na razie jedynym rozwiązaniem. UE intensywnie inwestuje w takie technologie.
źródło: Rzeczpospolita

Mamy niewiele czasu, by powstrzymać wzrost temperatury na świecie. Trzeba zabrać się do wtłaczania dwutlenku węgla pod ziemię – twierdzą naukowcy

– Możemy wychwycić i składować pod ziemią ponad 80 proc. CO2 pochodzącego ze spalania węgla, nie dopuszczając, by gaz ten ulatywał do atmosfery – powiedział „Rz” dr Rajendra K. Pachauri, przewodniczący Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC).

Eksperci zgromadzeni na Międzynarodowej Konferencji nt. Zmian Klimatycznych i Technologii w norweskim Bergen nie mają wątpliwości, że wpompowanie pod ziemię ulatującego z fabryk i elektrowni dwutlenku węgla (w skrócie CCS – Carbon Capture and Storage) ma szansę się przyczynić do zatrzymania ocieplenia.

– Po konferencji klimatycznej ONZ w Poznaniu zdaliśmy sobie sprawę, że rozwój technologii CCS to nasz główny cel na najbliższe lata – mówił w Bergen Nobuo Tanaka, przewodniczący Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

Kłopotliwy gaz

Nadmiar dwutlenku węgla to jedna z największych globalnych bolączek. Do jego wytwarzania najbardziej przyczynia się spalanie paliw kopalnych: węgla, ropy i gazu ziemnego. Nie trzeba daleko szukać: polska energetyka jest w ponad 96 proc. oparta na węglu.

– Mamy naprawdę niewiele czasu, by wdrożyć CCS – twierdzi dr Pachauri. – Jeśli, zgodnie z raportem IPCC, nie zdążymy z ograniczeniem emisji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8332

Spis treści
Zamów abonament