Bocian w folklorze i wierzeniach
Żyjąc blisko człowieka, towarzysząc naszym przodkom we wszystkich codziennych czynnościach, bocian szybko trafił do wierzeń.
Już w Biblii wymieniany jest jako ptak nieczysty (Kpł. 11.19, Pp 14.18), którego spożywanie było dla Izraelitów zakazane. Być może to tabu pokarmowe wynikało częściowo z usposobienia ptaka, częstej „zadumy”, kojarzącej się z modlitwą, co znalazło wyraz w jego hebrajskiej nazwie (chasida – pobożna).
W starożytnej Grecji, w Rzymie, w cywilizacji muzułmańskiej i przedchrześcijańskich kulturach Europy Środkowej, powszechne były przekonania, że pod postacią bocianów ukrywają się ludzie zmarli lub przechodzący jakieś tajemnicze przemiany. W wielu z tych kultur funkcjonowały także legendy o człowieku przemienionym w ptaka za jakiś występek (muzułmański Marabu, Stonelis na Litwie).
W świecie arabskim wierzono, że bociany to dusze zmarłych, którzy za życia nie dopełnili...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta