Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pomysł na sprowadzenie przedsiębiorstw do gminy

30 września 2009 | Poradnik dla samorządów | Michał Cyrankiewicz

Teren, nawet najlepiej przygotowany, to za mało, aby skutecznie przyciągnąć inwestorów do gminy. Znaczenie mają sprawnie prowadzony marketing i dobra współpraca z instytucjami odpowiedzialnymi za współpracę z zagranicznymi firmami, które planują przenieść produkcję do Polski

Samorządy nie mają żadnych twardych instrumentów, za pomocą których mogłyby skutecznie przyciągać inwestorów na swoje tereny. Wszystkie najważniejsze, w tym dotyczące np. obciążeń podatkowych, regulują bowiem przepisy krajowe. Nie oznacza to jednak, że gminy nie mają żadnego wpływu na wybór miejsca, gdzie powstaną nowe zakłady produkcyjne, a w konsekwencji miejsca pracy.

Wśród elementów procesu inwestycyjnego, na które samorządy mają największy wpływ, można wymienić:

- dobrze przygotowany teren i ofertę,

- zaangażowanie i profesjonalizm,

- znak rozpoznawczy, wizerunek medialny,

- partnerzy i referencje dotychczasowych inwestorów.

Od czego zacząć

Najlepiej od spojrzenia na gminę tak, jakby to było przedsiębiorstwo. Z tą różnicą, że celem firmy jest maksymalizacja zysku, a gminy – stałe podnoszenie jakości usług świadczonych na rzecz jej mieszkańców. Jeżeli zatem uznamy, że gmina to instytucja rynkowa, to wynika z tego, że inwestor wybierze tę, której oferta najlepiej mu odpowiada.

Walkę o inwestycje należy zatem rozpocząć od określenia, co wyjątkowego możemy firmom zaoferować. Mogą to być świetnie przygotowane tereny, pomoc w wyszkoleniu niezbędnej liczby pracowników czy odpowiednie zaplecze techniczne, które umożliwi nowym firmom rozpoczęcie działalności (np....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8435

Spis treści
Zamów abonament