Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne to klucz do sukcesu
Najważniejszym majątkiem, jaki gmina może zaoferować przedsiębiorcom, są jej grunty. Aby jednak stały się one atrakcyjne dla biznesu, trzeba je odpowiednio przygotować. Podstawowe znaczenie ma opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego
Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że takiego terenu nie można określać dowolnie. Ważne jest, aby został on właściwie usytuowany, np. w pobliżu istniejących lub planowanych szlaków komunikacyjnych. Teren taki powinien mieć również uregulowany status prawny.
Podstawowe zasady
Kształtowanie i prowadzenie polityki przestrzennej, w tym uchwalanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, należy do zadań własnych gminy. Zalicza się do nich także plany miejscowe. W takich dokumentach określić przede wszystkim należy przeznaczenia terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz wskazanie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu.
Kolejną zasadę planowania przestrzennego zawiera art. 6 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (DzU nr 80, poz. 717 ze zm.; upzp). Zgodnie z jego brzmieniem ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego kształtują, wraz z innymi przepisami, sposób wykonywania prawa własności nieruchomości. Każdy ma bowiem prawo, w granicach określonych ustawą, do zagospodarowania terenu, do którego ma tytuł prawny.
Musi być ono zgodne z warunkami ustalonymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli nie narusza to chronionego prawem interesu publicznego oraz interesu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta