Dotacje na kompleksowe przygotowanie terenów inwestycyjnych
Samorządy mają nie tylko obowiązek dbać o placówki szkolne i medyczne, utrzymywać w dobrym stanie drogi, dbać o komunikację i bezpieczeństwo mieszkańców, ale także zajmować się tworzeniem warunków do rozwoju firm. Na realizację wszystkich tych zadań można uzyskać dofinansowane z Unii Europejskiej
Samorządy w najbliższych latach stają przed olbrzymią szansą rozwoju. Zapewniają to między innymi środki unijne. Do końca 2015 roku do Polski powinno napłynąć 67 mld euro. To naprawdę olbrzymia kwota, z której znaczna część trafi właśnie do samorządów. Można je szybko wydać, ponieważ potrzeby tych podmiotów są olbrzymie. Na pewno nie będzie z tym problemu.
Jak jednak sprawdzić, aby wydane pieniądze rzeczywiście oddziaływały pozytywnie przez następne lata i wnosiły wartość dodaną? Przykładowo środki te można wykorzystać na remont lokalnej drogi.
Co jednak w przypadku, gdy będzie to oderwany od całości kawałek, podnoszący komfort podróży na pewnym odcinku, ale niezapewniający skutecznego połączenia z regionalnymi ośrodkami wzrostu oraz niepoprawiający tak naprawdę wizerunku gminy lub powiatu?
Przez kilka lat będzie służył wyłącznie lokalnym mieszkańcom, a przez ten czas trzeba go będzie utrzymywać i remontować. Każda inwestycja rodzi koszty. Nie da się przed tym uciec. Jak jednak sprawić, aby przynajmniej część tych kosztów w dalszej perspektywie przekształciła się w zyski?
Przyciągnąć firmy
Jeżeli samorząd ma uzyskiwać przychody, ktoś musi płacić podatki. Kto? Firmy i pracownicy w nich zatrudnieni. Jak zwiększyć liczbę przedsiębiorców i zachęcić ich do inwestycji? Oczywiście stwarzając im ku temu cieplarniane warunki. Warto zauważyć, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta