Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mali chcą coraz więcej

30 września 2009 | First Class | Jarosław Horodecki
źródło: First Class
źródło: First Class
źródło: First Class

Choć korporacje wydają na oprogramowanie miliony złotych, jednak to sektor MSP przynosi twórcom software’u największe dochody. Dlaczego? To proste. Działa efekt skali.

Małych i średnich firm są dziesiątki tysięcy, dużych korporacji zaś najwyżej kilkaset. Nie dziwi zatem, że choć potentaci rynku oprogramowania dla firm najbardziej chwalą się rozbudowanymi pakietami o ogromnych możliwościach i piekielnie drogimi serwerami, jednak w rzeczywistości zarabiają przede wszystkim na mniej spektakularnych produktach. Takich, na które stać mniej zamożne przedsiębiorstwa. Nie znaczy to, że małe firmy mają niewielkie wymagania i łatwo na nich zarobić. Te czasy już minęły. Teraz każdy liczy wydaną złotówkę i chce uzyskać dokładnie taki produkt, jakiego potrzebuje. Producenci muszą się bardziej starać, by zainteresować klientów.

Tym bardziej, że wielu ekspertów oraz graczy rynkowych skłania się ku tezie, iż kres kryzysu na rynku IT nie nastąpi już z końcem tego roku. Efekty spowolnienia gospodarczego tak naprawdę dopiero zaczną być odczuwalne, a najpoważniejszych jego efektów można spodziewać się w 2010 r. Jednakże firmy z branży technologicznej prawdopodobnie będą mogły odczuć ulgę równie szybko i niespodziewanie, jak zostały zaskoczone informacjami o kryzysie i konieczności natychmiastowego cięcia kosztów. Sporo wskazuje bowiem na to, że już za niecałe dwa lata, czyli być może nawet w 2011 r., nadejdą upragnione i zauważalne wzrosty ich przychodów – i to nawet dwucyfrowe.

Aby prognozy te się sprawdziły, producenci aplikacji dla firm muszą się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8435

Spis treści
Zamów abonament