Pomoc po rozwiązaniu umowy terminowej
Pracodawca wypowiedział umowę o pracę pracownikowi niepełnosprawnemu, a w następnym miesiącu zatrudnił innego niepełnosprawnego. Ponieważ nie odnotował wzrostu netto zatrudnienia ogółem i wzrostu netto zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych, dofinansowanie na nowo zatrudnionego pracownika nie przysługiwało. Po dwóch miesiącach zatrudnił dwie nowe osoby niepełnosprawne na miejsce niepełnosprawnych, którym rozwiązały się umowy o pracę, bo były zawarte na czas określony. Czy tym razem należy się dofinansowanie na te dwie nowe osoby?
Tak. Dofinansowanie będzie przysługiwało czytelnikowi na dwóch nowo zatrudnionych niepełnosprawnych. Należy się ono bowiem, gdy osoby te zostały przyjęte do pracy w miejsce poprzedników, których umowy o pracę rozwiązały się po upływie czasu, na jaki zostały zawarte.
Niestety, na pierwszą z zatrudnionych osób niepełnosprawnych, o której pisze czytelnik, dofinansowanie nie będzie przysługiwało przez cały okres jej zatrudnienia.
Po pierwsze, dlatego że w miesiącu jej zatrudnienia pracodawca nie wykazał wzrostu ogółem i niepełnosprawnych w stosunku do 12 miesięcy wstecz.
Po drugie, została ona przyjęta w miejsce poprzednika, z którym umowa o pracę została rozwiązana przez pracodawcę, a nie pracownika, co wyklucza zastosowanie tzw. wyłączeń określonych w art. 26b ust. 4 lub 5...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta