Szef może uzupełnić czasowe braki kadrowe
Kiedy pracownik zachoruje i wiadomo, że nie będzie go przez dłuższy czas, albo przebywa na urlopie wychowawczym lub macierzyńskim, jego stanowisko pracy nie musi być bezużyteczne. Można je powierzyć zastępcy nieobecnego
Zawierając z nim kontrakt na czas nieobecności zatrudnionego, pracodawca wiąże się z nim tak naprawdę umową o pracę na czas określony. Stosuje się ją jednak tylko w szczególnych okolicznościach. Można ją bowiem zawrzeć na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika, np. urlopu wypoczynkowego, macierzyńskiego, wychowawczego, bezpłatnego czy choroby.
Taki angaż, ze względu na to, że jest szczególną postacią umowy o pracę na czas określony, trzeba sporządzić precyzyjnie. Można skorzystać ze wzoru terminowej umowy, koniecznie jednak trzeba ją dostosować do wymagań umowy na zastępstwo. Przede wszystkim musi ona mieć tytuł wskazujący, na jaki angaż strony się decydują. Dlatego właśnie należy ją zatytułować „umowa o pracę na zastępstwo” albo np. „umowa o pracę w zastępstwie”. Dzięki temu już z samej jej nazwy będzie wynikało, że jest ona zawierana z daną osobą tylko na czas nieobecności innego pracownika.
Trzeba wskazać zastępowanego
Dokument ten musi też jasno określać, kogo dana osoba będzie zastępować. Dlatego właśnie w umowie należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta