Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Narciarska gorączka w Davos

13 listopada 2009 | piątek+ | Grzegorz Łyś
Na stoku Jakobshorn błąkał się w zamieci Hans Castorp, dzisiaj odpoczywają tam narciarze
autor zdjęcia: Monika Witkowska
źródło: Fotorzepa
Na stoku Jakobshorn błąkał się w zamieci Hans Castorp, dzisiaj odpoczywają tam narciarze
źródło: Rzeczpospolita

Już bohater „Czarodziejskiej góry” jeździł na nartach w najsłynniejszym górskim kurorcie Europy

W dawnym laboratorium rentgenowskim stuletniego sanatorium Schatzalp zachowały się jeszcze na ścianach ogromne podświetlane panele, na których lekarze wypatrywali na kliszach fotograficznych zmienionych gruźlicą miejsc w płucach swych pacjentów. Dziś na honorowym miejscu stoi tu ogromny plazmowy telewizor, na którym goście oglądają najczęściej narciarskie zawody Pucharu Świata i popisy freeriderów.

Przez dziesiątki lat sanatoria dla chorych na gruźlicę sąsiadowały w Davos z luksusowymi hotelami dla bogatych amatorów nart i sanek oraz ze schroniskami dla turystów. W Muzeum Sportów Zimowych można obejrzeć modele nart, sań i łyżew sprzed 100 lat, a nawet fragmenty pierwszego wyciągu orczykowego, zbudowanego w 1934 r. na stoku Bolgen. W Muzeum Medycyny – dawne instrumenty lekarskie i archiwalne dokumenty medyczne.

Wznoszący się na polanie wśród okrytego śniegiem świerkowego lasu, 300 metrów nad centrum Davos, Schatzalp – neoklasycystyczny budynek z loggiami ciągnącymi się na wszystkich kondygnacjach południowo-zachodniej, słonecznej elewacji – to jeden z najelegantszych i najbardziej snobistycznych hoteli słynnego szwajcarskiego kurortu. Ale wyróżnia go nie tyle luksus, ile legenda. To właśnie w Schatzalp Tomasz Mann ulokował akcję swej „Czarodziejskiej góry”, jednej z najważniejszych książek XX wieku. W tej kwestii znawcy literatury i miłośnicy Davos...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8472

Spis treści
Zamów abonament