Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pensję z firmowej kasy odbierze też współmałżonek pracownika

13 listopada 2009 | Dobra firma | Tomasz Poznański

Wypłata wynagrodzenia innej osobie niż podwładnemu czy jego żonie albo mężowi jest dla pracodawcy ryzykowna. Wiąże się bowiem z odpowiedzialnością cywilną i wykroczeniową na podstawie kodeksu pracy

Wynagrodzenie to świadczenie wypłacane przez pracodawcę pracownikowi. Może się zdarzyć, że po wypłatę zgłosi się ktoś inny. Czy pracodawca jest uprawniony do przekazania wynagrodzenia takiej osobie? Nie zawsze.

Po pieniądze zgłasza się ktoś inny

Na podstawie art. 86 kodeksu pracy, szef jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Co do zasady reguluje się je w formie pieniężnej, zazwyczaj przelewem na rachunek bankowy pracownika lub bezpośrednio wypłacając pieniądze w kasie zakładu. Przypominamy ponadto, że na mocy art. 84 k.p. pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść go na inną osobę.

Najczęściej, gdy pracownik sam nie odbiera wynagrodzenia, po jego pieniądze zgłasza się małżonek. Jeżeli taka osoba pojawia się u pracodawcy z niebudzącym zastrzeżeń co do autentyczności upoważnieniem, nie ma przeszkód, żeby pensję wypłacić. Co jednak ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8472

Spis treści
Zamów abonament