Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Specgrupa do spraw kanonizacji

13 listopada 2009 | Kraj | Ewa K. Czaczkowska kai
Z Polski na beatyfikację lub kanonizację w Watykanie czeka ponad 200 kandydatów. Na zdjęciu beatyfikacja księży Władysława Findysza, Bronisława Markiewicza i Ignacego Kłopotowskiego. Warszawa, czerwiec 2005 r.
autor zdjęcia: Adam Jagielak
źródło: Fotorzepa
Z Polski na beatyfikację lub kanonizację w Watykanie czeka ponad 200 kandydatów. Na zdjęciu beatyfikacja księży Władysława Findysza, Bronisława Markiewicza i Ignacego Kłopotowskiego. Warszawa, czerwiec 2005 r.

W Polsce brakuje fachowców prowadzących beatyfikacje. Archidiecezja krakowska organizuje więc specjalne kursy

Kiedy tuż po wyborze na papieża Jan Paweł II wszedł do biur Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, powiedział żartem: „Za życia łatwo się tu dostać, ale po śmierci trudniej”.

Akurat sam dostał się tu wyjątkowo szybko – niecałe trzy miesiące po śmierci rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny na etapie diecezji, dwa lata później w kongregacji. Ale innym „wejść” tu jest bardzo trudno. Jeszcze trudniej otrzymać oficjalną pieczęć świętości.

Mało fachowców

Proces o uznanie świętości to długa i skomplikowana procedura. Jeśli prowadzący go zrobi błąd, kandydat na ołtarze może nigdy się tam nie znaleźć.

– W diecezjach mamy bardzo mało osób, które na co dzień zajmują się tylko sprawami kanonizacyjnymi – mówi ks. Andrzej Scąber, główny referent do spraw kanonizacji archidiecezji krakowskiej. – To efekt utrudnionych kontaktów z Watykanem w czasach PRL, bariery językowej i skomplikowanych przepisów prawa kanonicznego, które zmienił dopiero Jan Paweł II.

Ale procesami w Polsce wciąż zajmują się głównie sędziowie sądów biskupich specjalizujący się w prawie małżeńskim. Efekt jest taki, że są diecezje, gdzie prowadzi się zaledwie jeden – dwa procesy o uznanie świętości. Dlatego archidiecezja krakowska organizuje dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8472

Spis treści
Zamów abonament