Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostatnia ofiara Krwawego Feliksa

13 listopada 2009 | Życie Warszawy | Maciej Miłosz
Klasa 5b. Szkoła Podstawowa nr 233. Emil z gwiazdą szeryfa
źródło: archiwum rodzinne
Klasa 5b. Szkoła Podstawowa nr 233. Emil z gwiazdą szeryfa
Emil w 1981 roku
źródło: archiwum rodzinne
Emil w 1981 roku

„Nazywam się Emil Barchański. 6 czerwca 1982 r. skończę 17 lat. 13 grudnia 1981 r. dla milionów Polaków był potężnym ciosem w tył głowy. Jedni, upadłszy, zostali pojmani, inni jedynie się skulili (...). Ja należę do tych, którzy próbują stawiać kroki do przodu nawet w trudnej pozycji, w kuckach” – to fragment wspomnień, których większa część zaginęła. Emil 17. urodzin nie dożył

On był intelektualistą. Ciągle czytał książki, uwielbiał historię. Chciał opowiadać proste historyjki o ludziach. Tak jak ja chciał być reżyserem filmowym – wspomina Małgorzata Imielska, która chodziła do tej samej szkoły, a na Scenie Faktu Teatru Telewizji zrealizowała „Sprawę Emila B.”.

Barchański był uczniem Liceum im. Mikołaja Reja. Od 1980 r. Jak mówi jego matka, to właśnie tam, pod wpływem jednej z nauczycielek, zradykalizował się jego światopogląd. – Przynosił ze szkoły wiele informacji na temat nowo powstałego Związku („Solidarności” – przyp. red.). Czasami wiedział więcej ode mnie i od męża, chociaż my też mieliśmy kontakt z ludźmi z opozycji – wyjaśnia we wspomnieniach opublikowanych w „Karcie” Krystyna Barchańska.

Mołotow w butelce po ptysiu

Skąd wziął się pomysł ataku na pomnik Dzierżyńskiego?

– Dziś wydaje mi się, że Emil na to wpadł. Inspiracją był wcześniejszy zamach po zamknięciu tygodnika „Po Prostu”. Wtedy ręce Feliksa pomalowano czerwoną farbą – opowiada dowodzący całą akcją Artur Leon Nieszczerzewicz. – Chcieliśmy jakoś zaprotestować, pokazać swój sprzeciw wobec systemu. Jednym z pomysłów było ostrzelanie gmachu KC koktajlami Mołotowa z katapulty. Szukaliśmy już nawet odpowiedniego dachu do jej umiejscowienia, ale jakoś to rozeszło się po kościach – dodaje.

Atak przeprowadzili 10 lutego 1982 r. Po godz. 17 już było ciemno. Najpierw...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8472

Spis treści
Zamów abonament