Jak rozliczyć wydatki na grunt pod inwestycję
wycena | Kupując grunt pod budowę obiektów, które mają służyć działalności gospodarczej, np. budynków produkcyjnych, obiektów handlowych, biurowców przeznaczonych pod wynajem, przedsiębiorcy często stają przed dylematem, które wydatki związane z tym zakupem zwiększają wartość gruntu, a które koszt inwestycji
Dotyczy to m.in. wydatków na wyburzenie starych budynków i budowli, uzdatnienie gruntu, kosztów odsetek od kredytów zaciągniętych na zakup gruntu i ewentualnych różnic kursowych z nimi związanych.
Koszt dopiero przy zbyciu albo poprzez amortyzację
Kwestia ich rozgraniczenia ma duże znaczenie. O ile bowiem wydatki poniesione na zakup gruntu lub prawa użytkowania wieczystego nie są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów (jeśli nie dojdzie do odpłatnego zbycia gruntu lub prawa użytkowania wieczystego), o tyle środki trwałe i wartości niematerialne i prawne oddane do używania po zakończeniu inwestycji mogą być amortyzowane.
Z reguły inwestor zainteresowany jest przyporządkowaniem jak największej części poniesionych kosztów do kosztów inwestycji, będzie je bowiem mógł zaliczyć do kosztów podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne.
Niestety, przepisy podatkowe (ustawa o CIT i ustawa o PIT) nie pozwalają jednoznacznie określić, jak należy kwalifikować wiele z kosztów ponoszonych w procesie inwestycyjnym.
Poniżej postaramy się znaleźć odpowiedzi na liczne pytania, jakie zadają sobie inwestorzy przystępujący do inwestycji. Ponieważ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta