Oddelegowanie nie dla zleceniobiorcy
Polskie firmy mogą wykonywać usługi za granicą bez konieczności zakładania tam działalności gospodarczej. Jest to możliwe dzięki oddelegowaniu personelu
Wspólnotowe przepisy pozwalające na oddelegowanie pracowników mają zastosowanie w przedsiębiorstwach prowadzących działalność w innym kraju unijnym, które w ramach swobody świadczenia usług wysyłają podwładnych do pracy na terytorium obcego państwa.
Podstawą skorzystania z takiej swobody jest umowa cywilnoprawna z przedsiębiorcą z docelowego państwa członkowskiego przewidująca wykonanie przez polską firmę określonej usługi właśnie na rzecz zagranicznego kontrahenta. Wtedy przedsiębiorca może albo zatrudnić pracowników na miejscu – co z reguły jest nie tylko kosztowniejsze, ale i bardziej czasochłonne ze względu na różne wymogi proceduralne, albo delegować zatrudniane w Polsce osoby.
Jeśli chodzi o drugą możliwość, to trzeba wyjaśnić, że oddelegowanie jest możliwe jedynie w odniesieniu do osób, z którymi polskiego przedsiębiorcę łączą umowy o pracę. Oznacza to, że opierając się na przepisach wspólnotowych, nie ma możliwości oddelegowania do pracy za granicę osoby zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej, takiej jak zlecenie czy dzieło.
W przypadku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta