Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oddelegowanie nie dla zleceniobiorcy

26 listopada 2009 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska

Polskie firmy mogą wykonywać usługi za granicą bez konieczności zakładania tam działalności gospodarczej. Jest to możliwe dzięki oddelegowaniu personelu

Wspólnotowe przepisy pozwalające na oddelegowanie pracowników mają zastosowanie w przedsiębiorstwach prowadzących działalność w innym kraju unijnym, które w ramach swobody świadczenia usług wysyłają podwładnych do pracy na terytorium obcego państwa.

Podstawą skorzystania z takiej swobody jest umowa cywilnoprawna z przedsiębiorcą z docelowego państwa członkowskiego przewidująca wykonanie przez polską firmę określonej usługi właśnie na rzecz zagranicznego kontrahenta. Wtedy przedsiębiorca może albo zatrudnić pracowników na miejscu – co z reguły jest nie tylko kosztowniejsze, ale i bardziej czasochłonne ze względu na różne wymogi proceduralne, albo delegować zatrudniane w Polsce osoby.

Jeśli chodzi o drugą możliwość, to trzeba wyjaśnić, że oddelegowanie jest możliwe jedynie w odniesieniu do osób, z którymi polskiego przedsiębiorcę łączą umowy o pracę. Oznacza to, że opierając się na przepisach wspólnotowych, nie ma możliwości oddelegowania do pracy za granicę osoby zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej, takiej jak zlecenie czy dzieło.

W przypadku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8483

Spis treści
Zamów abonament