Nauczyciel na zastępstwo bez trzynastki
Zdaniem resortu edukacji dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługuje tylko tym, którzy rozpoczęli pracę 1 września. Nie dostanie go więc osoba zatrudniona w połowie roku szkolnego
Każdy nauczyciel ma prawo do tzw. trzynastki. Chodzi o nagrodę roczną przyznawaną na podstawie ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (DzU nr 160, poz. 1080 ze zm.).
Z tej ustawy wynika, że pełna trzynastka przysługuje po przepracowaniu całego roku kalendarzowego, a proporcjonalna – co najmniej sześciu miesięcy. W tym ostatnim wypadku liczymy ją proporcjonalnie do przepracowanego czasu.
Są jednak wyjątki, kiedy trzynastkę należy wypłacić, mimo że pracownik jest zatrudniony krócej niż sześć miesięcy. Jeden z nich dotyczy nauczyciela, który nawiązuje stosunek pracy w trakcie roku szkolnego zgodnie z organizacją pracy szkoły. Czy to oznacza, że prawo do trzynastki nabywa osoba zatrudniona w połowie roku szkolnego np. na umowę na zastępstwo, która nie przepracowała całych sześciu miesięcy?
Zdaniem resortu edukacji nie, bo użyte w ustawie określenie „organizacja pracy w szkole (szkoły wyższej)” oznacza sytuację, w której działalność merytoryczna (kształcenie) wymienionych jednostek jest zorganizowane w systemie lat szkolnych (lat akademickich) rozpoczynających się i kończących w innych terminach niż rozpoczęcie i zakończenie roku kalendarzowego.
STANOWISKO MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ Z 4...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta