Jak poprawnie obliczyć odprawę ze zwolnień grupowych
Pracownikowi odchodzącemu z firmy, który chorował w ciągu trzech miesięcy przed miesiącem ustania zatrudnienia, musimy uzupełnić pobory ze składników zmiennych
Umowa o pracę rozwiązała się na koniec listopada 2009 r. Jak należało obliczyć odprawę pieniężną z tytułu zwolnień grupowych, jeśli pracownik chorował w sierpniu i wrześniu, a w październiku pracował normalnie? – pyta czytelnik.
Odprawę pieniężną obliczamy z wykorzystaniem zasad dotyczących ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.
Tak nakazuje art. 8 ust. 3 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU z 2003 r. nr 90, poz. 844 ze zm., dalej ustawa o zwolnieniach grupowych).
Dotyczy to po pierwsze składników wynagrodzenia, jakie przyjmujemy przy obliczaniu tej odprawy, oraz po drugie – sposobu ustalania średniego miesięcznego wynagrodzenia.
Co przyjmujemy do podstawy
Odprawę z tytułu zwolnień grupowych, tak jak ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, ustalamy z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń z tytułu umowy o pracę. Pomijamy jednak:
- jednorazowe lub nieperiodyczne wypłaty za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,
- wynagrodzenie za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,
- gratyfikacje (nagrody) jubileuszowe,
- wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta