Koniec z dyskryminacją w pracy niebiologicznych rodziców
Pracodawca nie może już wypowiedzieć umowy o pracę zatrudnionej u siebie osobie, która korzysta z urlopu adopcyjnego. Od tego roku podlega ona ochronie w zakresie rozwiązania stosunku pracy tak jak rodzic biologiczny
Wspomniana ochrona nie będzie dotyczyła sytuacji, w których konieczne będzie zwolnienie takich pracowników dyscyplinarnie lub gdy zostanie ogłoszona likwidacja firmy albo jej upadłość. Tak stanowi obowiązująca od 6 stycznia tego roku nowelizacja kodeksu pracy.
Więcej wolnego
Nowe przepisy przewidują także, że pracodawca będzie musiał udzielić rodzicom adopcyjnym urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po zakończeniu urlopu na warunkach macierzyńskiego. Muszą oni jedynie złożyć wniosek w tej sprawie. Może się też zdarzyć, że zanim dojdzie do adopcji, w planie urlopowym będą już mieli ustalony termin wypoczynku, który zbiegnie się później z urlopem na warunkach macierzyńskiego. Żaden z nich nie przepadnie. Jeżeli bowiem pracownik nie będzie mógł rozpocząć urlopu wypoczynkowego z powodu rozpoczęcia urlopu adopcyjnego, pracodawca będzie musiał obowiązkowo przesunąć ustalony wcześniej termin rozpoczęcia wypoczynku.
Jak długo z pociechą
Wymiar urlopu adopcyjnego nie jest stały dla wszystkich pracujących rodziców. Zależy od tego, ile dzieci zostało...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta