Wypełnij Z-3, gdy ZUS przejmuje wypłatę chorobowego
Sposób sporządzenia informacji zależy od rodzaju składników pensji, jakie otrzymuje co miesiąc pracownik. Jeśli są stałe, wpisujesz kwotę z umowy o pracę. Ze zmiennymi nie jest już tak prosto
Pracownica jest w ciąży i od 1 listopada 2009 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. Od 4 grudnia (34 dzień) zasiłek chorobowy wypłaca ZUS.
Od 16 do 30 września była na urlopie bezpłatnym.
Co trzeba było zrobić z tym miesiącem w druku Z-3? – pyta czytelniczka.
Wynagrodzenie za wrzesień podlegało uzupełnieniu, którego powinien był dokonać ZUS, jako płatnik zasiłku chorobowego, o ile to wynagrodzenie jest zmienne. We wrześniu bowiem pracownica przepracowała połowę obowiązującego ją czasu pracy.
W przypadku wynagrodzenia określonego w stałej stawce miesięcznej płatnik po prostu wpisuje w kol. 6 druku Z-3 pełną kwotę pensji z umowy o pracę.
Nieobecność w pracy z powodu choroby jest płatna.
Najpierw wynagrodzenie, potem zasiłek
Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia – łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego (art. 92 § 1 pkt 1 kodeksu pracy).
Po wyczerpaniu tych limitów, tj. począwszy od 34 dnia lub odpowiednio 15 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego finansowanego ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta