Ciężkie prace dają prawo do pomostówki
Od 2009 r. zatrudnieni w szczególnych warunkach lub charakterze mogą przechodzić na emerytury pomostowe. Zasadniczo dotyczy to kobiet w wieku 55 lat i mężczyzn w wieku 60 lat
To nowy rodzaj świadczenia, z którego mogą korzystać osoby pracujące w szczególnych warunkach lub charakterze. Prawo do emerytur pomostowych daje ustawa z 19 grudnia 2008 r. (DzU nr 237, poz. 1356).
Z tym że uprawnienie to przysługuje tylko legitymującym się okresami zatrudnienia, które nowa ustawa uznaje za prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Tych zaś jest o wiele mniej, niż przewidywały dotychczasowe przepisy. Są dwie możliwości skorzystania z pomostówki.
1. Za prace po 2009 r.
Podobnie, jak przy starych, wcześniejszych emeryturach, trzeba spełnić warunki co do wieku i stażu.
Prawo do emerytury pomostowej przysługuje pracownikowi urodzonemu po 31 grudnia 1948 r. Będzie mógł na nią przejść po osiągnięciu wieku co najmniej 60 lat – mężczyzna i 55 lat – kobieta, jeżeli spełni łącznie następujące warunki (art. 4 ustawy):
1) ma co najmniej 15-letni okres pracy w szczególnych warunkach lub charakterze,
2) ma okres składkowy i nieskładkowy, wynoszący co najmniej 25 lat dla mężczyzn i 20 lat dla kobiet,
3) przed 1 stycznia 1999 r. wykonywał (choćby tylko przez jeden dzień) prace:
a) w szczególnych warunkach lub charakterze ustalone na podstawie przepisów obowiązujących przed 1 stycznia 2009 r. – nawet jeżeli praca taka nie została...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta