Najlepszy sposób na podwyższenie świadczenia to dalej pracować
Osoba, która już ma emeryturę, może wpłynąć na jej wysokość. Jest na to kilka metod
1.Pracuj na emeryturze
Na wysokość wypłacanej emerytury wpływa dorabianie do niej.
Osoby, które nie ukończyły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego i dużo zarabiają, muszą liczyć się z tym, że ich świadczenie może ulec zmniejszeniu (zob. ramka). Jednak dorabianie się opłaca, bo kto ma kolejne okresy pracy, może występować o przeliczenie emerytury – w wypadku starych emerytur po każdym kwartale kalendarzowym albo po zakończeniu zatrudnienia.
Musi złożyć wniosek o doliczenie stażu z tytułu wypracowania nowego okresu. Oczywiście znaczenie mają tylko takie okresy, w których emeryt był ubezpieczony emerytalnie, czyli np. jako pracownik, zleceniobiorca. Każdy miesiąc przełoży się na zwiększenie ogólnego stażu, a co za tym idzie, także podniesienie wysokości świadczenia.
Nowe okresy pracy i związane z tym zarobki mogą spowodować ustalenie nowej podstawy wymiaru przy zastosowaniu aktualnej kwoty bazowej (zarówno przy ustalaniu części socjalnej emerytury, jak i w podstawie wymiaru – czyli części stażowej emerytury).
W tym celu należy złożyć wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru emerytury z uwzględnieniem zarobków uzyskanych przynajmniej częściowo po jej przyznaniu, czyli:
- 10 kolejnych lat kalendarzowych z ostatnich 20 lat poprzedzających rok kalendarzowy, w którym emeryt zgłasza wniosek o ponowne ustalenie emerytury, albo
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta