Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wójt może nałożyć podatek wstecz

13 stycznia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Michał Cyrankiewicz

Ewidencja gruntów i budynków jest urzędowym źródłem informacji. W każdym przypadku, gdy dane zawarte w deklaracji czy informacji złożonej przez podatnika są niezgodne z ewidencją, rozstrzygające znaczenie mają zapisy wynikające z ewidencji

Na potrzeby wymiaru i poboru podatku od nieruchomości oraz podatku rolnego i leśnego w każdej gminie prowadzona jest – w systemie informatycznym – ewidencja podatkowa.

Gromadzi się w niej dane o podatnikach (osobach fizycznych, prawnych oraz jednostkach organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej) i przedmiotach opodatkowania (gruntach, budynkach, budowlach).

Przepis art. 7a ust. 2 ustawy z 12 stycznia o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 121, poz. 844 ze zm.) określa, z jakich źródeł pochodzą zbierane w ewidencji informacje. Są to przede wszystkim składane przez podatników informacje i deklaracje podatkowe, księgi wieczyste oraz prowadzone przez organy administracji publicznej ewidencje i rejestry.

Najważniejsze znaczenie mają oczywiście dane zgromadzone w prowadzonej przez starostów ewidencji gruntów i budynków.

Zgodnie bowiem z treścią art. 21 ust. 1 ustawy z 17 maja 1989 r. o geodezji i kartografii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8521

Spis treści
Zamów abonament