Emerytury dla urodzonych przed 1949 r.
Osoby, które urodziły się przed 1 stycznia 1949 r., przechodzą na stare emerytury. Mężczyźni mogą jeszcze korzystać z wcześniejszych świadczeń
Moment, w którym urodzeni przed 1949 r. zdecydują się skorzystać ze swych uprawnień, nie ma znaczenia – ich emerytura będzie wyliczona zgodnie ze starymi przepisami. W niektórych wypadkach – na wniosek zainteresowanego – może być też wyliczona w całości zgodnie z nowymi zasadami, o czym piszemy w dalszej części poradnika.
W powszechnym wieku
Prawo do emerytury w powszechnym wieku emerytalnym daje art. 27 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Trzeba spełnić następujące warunki:
- osiągnąć wiek wynoszący
60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn,
- mieć okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
Z tym, że emeryturę tę można dostać, także mając niższy staż – odpowiednio 15 lat dla kobiet i 20 lat dla mężczyzn, o ile dana osoba osiągnie już powszechny wiek emerytalny, czyli odpowiednio 60 i 65 lat.
Kobiety urodzone przed 1 stycznia 1949 r. obecnie mogą już przechodzić tylko na emerytury po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, gdyż wszystkie one ukończyły już 60 lat. Inaczej mężczyźni, bo ci mogą jeszcze korzystać ze wcześniejszych emerytur.
Jakie świadczenia wchodzą w grę?
Wcześniejsza emerytura pracownicza
Pierwszy rodzaj to tzw. wcześniejsza emerytura pracownicza na podstawie art. 29 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Prawo do niej daje przede...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta