Sąd nie zawsze pozwoli przywrócić termin na złożenie apelacji
Toczenie sporu sądowego, także tego z zakresu prawa pracy, wymaga umiejętności udowodnienia swoich racji. Ale również znajomości przepisów, w tym tych dotyczących czasu na wnoszenie pism
Zdarza się nieraz, że pracownik decyduje się na dochodzenie roszczeń przed sądem pracy. Tak może być na przykład, kiedy uzna, że został niesłusznie zwolniony albo potraktowany z naruszeniem obowiązujących zasad. Jeśli pracodawca przegra spór, ma jeszcze prawo do odwołania.
Jednak, aby z niego skorzystać, musi się trzymać zasad i terminów procesowych. O tym, jakich, mówią przepisy kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.).
Wymogi formalne
Zgodnie z art. 369 § 1 k.p.c. od wyroku sądu pierwszej instancji przysługuje apelacja do sądu drugiej instancji. Apelację od wyroku sądu rejonowego rozpoznaje sąd okręgowy, a od wyroku sądu okręgowego jako pierwszej instancji – sąd apelacyjny.
Sama apelacja powinna czynić zadość wymaganiom przewidzianym dla pisma procesowego. A zatem powinna zawierać oznaczenie sądu, do którego jest skierowana, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników oraz oznaczenie rodzaju pisma. Poza tym w takim dokumencie muszą się znaleźć osnowa wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta