Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zarabiałeś? Wnioskuj o przeliczenie

13 stycznia 2010 | Wszystko o Emeryturach | Magda Januszewska

Kto pracował w ubiegłym roku, może wystąpić o ponowne ustalenie wysokości nowej emerytury. Zasady przeliczania są inne niż starych świadczeń

Jeżeli po dniu, od którego przyznano emeryturę z art. 24 lub 184, dana osoba podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, wysokość świadczenia ulega ponownemu ustaleniu na zasadach określonych w art. 108 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Świadczenie powiększa się o kwotę wynikającą z podzielenia składek z uwzględnieniem ich waloryzacji zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego po dniu, od którego ustalono prawo do emerytury, do dnia poprzedzającego miesiąc zgłoszenia wniosku o przeliczenie, przez wyrażone w miesiącach średnie dalsze trwanie życia ustalone dla wieku danego ubezpieczonego w dniu złożenia tego wniosku.

Podstawę do obliczenia zwiększenia emerytury stanowi kwota składek zewidencjonowanych od miesiąca, od którego została podjęta wypłata emerytury po raz pierwszy, do miesiąca poprzedzającego miesiąc zgłoszenia wniosku o jej ponowne ustalenie.

Inaczej, gdy w grę wchodzi przeliczenie emerytury pochodzącej z II filara. W tym wypadku liczy się to, ile aktualnie jest środków na koncie danej osoby w OFE – liczą się środki zgromadzone na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc zgłoszenia wniosku o ponowne ustalenie wysokości emerytury. Te środki należy podzielić przez średnie dalsze trwanie życia w dniu złożenia wniosku o przeliczenie.

Gdyby się okazało, że po przeliczeniu część z II filara jest niższa niż dotychczas przyznana, to wypłaca się ją w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 8521

Spis treści
Zamów abonament