Dorozumiane wypowiedzenie jest skuteczne
Ponieważ przepisy nie zastrzegają rygoru nieważności za brak formy pisemnej wymówienia, oświadczenie złożone w inny sposób będzie ważne. Mimo że narusza reguły rozstawania się z pracownikiem
– Byłem prezesem spółdzielni, z którą wiązała mnie zwykła umowa o pracę. Rada nadzorcza odwołała mnie ze stanowiska za jednomiesięcznym wypowiedzeniem (tak zapisano w uchwale).
Zaznaczono, że odwołanie nie narusza moich uprawnień ze stosunku pracy i że wykonanie uchwały w zakresie odwołania mnie powierza się zarządowi. Zarząd przysłał mi pismo, w którym informuje o tej uchwale i zobowiązuje do wykorzystania urlopu w okresie wypowiedzenia.
Zarząd nie podjął sam decyzji o rozwiązaniu ze mną umowy o pracę ani nie złożył oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy. Spółdzielnia twierdzi, że cytowane pismo było dorozumianym oświadczeniem woli o rozwiązaniu umowy o pracę. Czy takie stanowisko spółdzielni można uznać za prawidłowe i skuteczne? – pyta czytelnik.
Pismo zarządu, mimo że nie zawierało wyraźnego oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę, można potraktować jako oświadczenie dorozumiane.
W konsekwencji jest ono skuteczne (mimo że narusza wymóg formy pisemnej) i może zostać podważone jedynie w wyniku powództwa o uznanie bezskuteczności wypowiedzenia lub przywrócenie do pracy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta