Wspólne rozliczenie tylko dla tych, którzy spełnią warunki
Do łącznego opodatkowania nie wystarczy sama chęć. Konieczne jest jeszcze sprostanie wymogom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
A ta nie pozostawia żadnych wątpliwości. Ten, kto chce rozliczyć się wspólnie z małżonkiem albo jako samotny rodzic, musi spełnić konkretne warunki.
Małżeństwo przez cały rok…
Aby małżonkowie mogli złożyć w urzędzie skarbowym wspólny PIT, powinni nie tylko podlegać w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (choć nie w każdym wypadku), ale również pozostawać w tzw. wspólności majątkowej. Wspólność ta powinna istnieć przez cały rok podatkowy.
Tyle samo trzeba być w związku małżeńskim. A to oznacza, że te osoby, które zawarły związek małżeński w trakcie 2009 roku, jeszcze razem rozliczać się nie mogą. Zrobią to dopiero w przyszłym roku i to pod warunkiem, że spełnią pozostałe stawiane im przez przepisy wymogi.
Przykład.Franek K. i Julia D. zawarli w połowie stycznia 2009 r. związek małżeński. Ich znajomi – Kuba S. i Ewelina F. pobrali się 26 grudnia 2008 r. Oni złożą za 2009 rok wspólny PIT, bo byli małżeństwem przez cały 2009 rok.
Natomiast Franek K. i Julia D., mimo że pozostawali w związku małżeńskim niewiele krócej, wspólny PIT złożą dopiero w 2011 roku (rozliczając się z tego, co zarobili w roku 2010). Nie byli bowiem małżeństwem przez cały 2009 rok
Nie są to jedyne warunki, jakie określa ustawa. Mówi ona jeszcze, że możliwość złożenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta