Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki projekt Tuska dla Europy

10 lutego 2010 | Publicystyka, Opinie | Bartosz Jałowiecki
Bartosz JaŁowiecki
autor zdjęcia: Michał Sadowski
źródło: Fotorzepa
Bartosz JaŁowiecki

Wystarczyło kilkanaście stopni mrozu, aby postsocjalistyczne kolosy – Poczta Polska, PKP, sieci elektroenergetyczne – przestały normalnie działać – pisze politolog

Rezygnując z walki o prezydenturę, Donald Tusk oznajmił, że chce uczestniczyć w batalii, której celem jest cywilizacyjny postęp Polski. Premier zadeklarował, że zamierza pozostać na stanowisku szefa rządu, by dokończyć dzieła reform i walnie się przyczynić do budowy sprawnego i przyjaznego obywatelom państwa.

Obietnic co niemiara

Od początku bieżącej dekady obietnic dokonania wielkich reform było co niemiara. Jednak ostatnie znaczące reformy zostały wprowadzone za rządów koalicji AWS – UW. Część z nich się udała, jak reforma samorządowa. Część wymagała uzupełniania i doskonalenia, jak reforma systemu emerytalnego i reforma szkolnictwa. A część, jak reforma zdrowia, nie miała szans się powieść, gdyż została skutecznie rozmontowana przez kolejny rząd, SLD – PSL, i eseldowski tandem Miller – Łapiński.

Przygotowane przez gabinet Jerzego Buzka i przegłosowane przez parlament były wówczas również ustawa reprywatyzacyjna oraz reforma obniżająca podatki autorstwa Leszka Balcerowicza. Zostały jednak zawetowane przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. W tym samym czasie Polska dokonała dodatkowego ogromnego wysiłku reformatorskiego, dostosowując swoje struktury do wymogów NATO i Unii Europejskiej, co pozwoliło na przystąpienie do sojuszu północnoatlantyckiego jeszcze za rządów centroprawicowej koalicji, a następnie do UE w 2004 roku pod rządami Leszka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8545

Spis treści
Zamów abonament