Sprzedaż bubla może się okazać dla firmy bardzo kosztowna
Producenci, sprzedawcy, importerzy i dystrybutorzy towaru, który okaże się niebezpieczny i spowoduje szkody, ponoszą z tego tytułu odpowiedzialność cywilną. Nabywcy mogą od nich zażądać odszkodowań
Odszkodowania nie przysługują jedynie za sam fakt nabycia produktu, który okaże się potem niebezpieczny, ale za szkody poniesione przez nabywców na osobie lub na mieniu.
Przypominamy, kto, kiedy i na jakich zasadach odpowiada za szkodliwe buble, jakie kwoty do zapłaty wchodzą w rachubę i jak zgodnie z prawem można uniknąć odpowiedzialności. To istotne, bo odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny nie można np. w umowie nigdy wyłączyć ani ograniczyć.
Kto odpowiada
Przepisy o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny znajdziemy w kodeksie cywilnym (art. 4491 – 44911), który w tym zakresie implementuje prawo europejskie. Niech naszej firmy nie zmyli jednak brzmienie art. 4491 k.c., który przewiduje, że za szkody wyrządzone komukolwiek przez produkt niebezpieczny odpowiada ten, kto wytwarza go w zakresie swojej działalności gospodarczej, czyli producent (w tym także ten działający w szarej strefie).
Lista odpowiedzialnych jest bowiem znacznie dłuższa. Z odpowiedzialnością muszą się liczyć także kolejne podmioty gospodarcze występujące w całym łańcuchu dystrybucji, aż po finalnego sprzedawcę. Tak wynika z art. 4495 k.c.
Nie chodzi zresztą jedynie o dystrybucję produktu w formie sprzedaży, ale też np. dostawy, leasingu, umów o dzieło, najmu, użyczenia,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta