Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warszawska giełda rośnie w siłę

10 lutego 2010 | Ekonomia | Wojciech Iwaniuk
Polski parkiet największy w regionie. Kapitalizacja mocno się zwiększyła. Tylko w ciągu roku wartość notowanych na GPW firm wzrosła o 90 proc. To zasługa  zarówno skoku kapitalizacji spółek, jak i debiutu PGE.
źródło: Rzeczpospolita
Polski parkiet największy w regionie. Kapitalizacja mocno się zwiększyła. Tylko w ciągu roku wartość notowanych na GPW firm wzrosła o 90 proc. To zasługa zarówno skoku kapitalizacji spółek, jak i debiutu PGE.

Kapitalizacja GPW zwiększy się w tym roku dzięki debiutom o ok. 20 mld euro. Skok wartości notowanych firm ma ułatwić prywatyzację polskiej giełdy . Nowe spółki przyciągną zagraniczny kapitał

Na koniec stycznia notowane na GPW firmy warte były niemal 110 mld euro. To o 90 proc. więcej niż rok temu – podaje Europejskie Stowarzyszenie Giełd (FESE). Wartość spółek notowanych na giełdzie głównego konkurenta, czyli parkietu w Wiedniu, rosła o połowę wolniej.

– W momencie gdy rynki giełdowe są ze sobą silnie powiązane, o tak dużej różnicy wzrostu wartości notowanych firm decydują duże debiuty. W przypadku naszej giełdy przesądziła oferta PGE, która była największym europejskim debiutem w ub.r. – tłumaczy Marek Mikuć, wiceprezes Allianz TFI. Jego zdaniem ten trend będzie kontynuowany, tym bardziej że na giełdzie w Wiedniu na ten rok nie są planowane duże debiuty.

Analitycy szacują, że w 2010 r. na warszawską giełdę trafią akcje o wartości 7,5 – 10 mld euro. Duża część tych pieniędzy zostanie wydana na oferty publiczne prywatyzowanych gigantów, takich jak ubezpieczeniowy PZU, energetyczny Tauron czy telekomunikacyjny Polkomtel. – Patrząc na dotychczasową politykę inwestycyjną polskich funduszy emerytalnych i inwestycyjnych, sukces dużych ofert prywatyzacyjnych wydaje się przesądzony – ocenia Ryszard Czerwiński, wiceprezes Trigon Dom Maklerski.

Część analityków twierdzi, że ze względu na dużą liczbę sprzedawanych przez Skarb Państwa akcji będzie on musiał sprzedawać spółki po stosunkowo niskich cenach. – W przypadku Tauronu, by transakcja się powiodła,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8545

Spis treści
Zamów abonament