Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Solidarne uwolnienie się od długu wekslowego

10 lutego 2010 | Prawo | Izabela Lewandowska

Umowa zawarta dla pozoru nie obowiązuje. Jeśli podpisało ją kilka osób, to stwierdzenie przez sąd jej nieważności odnosi się do wszystkich

Sąd Najwyższy w precedensowym wyroku uznał, że zasada, iż wyrok korzystny dla jednego z dłużników solidarnych uwalnia od długu pozostałych, dotyczy również dłużników wekslowych tej samej kategorii.

Jeśli wobec tych pozostałych dłużników zapadł wyrok zasądzający, drogą do uwolnienia się od odpowiedzialności jest tzw. powództwo przeciwegzekucyjne. Ma ono zdjąć z tytułu wykonawczego klauzulę wykonalności, a tym samym wyłączyć egzekucję komorniczą. Tytułem wykonawczym jest przede wszystkim wyrok zasądzający należność, ale także np. ugoda sądowa, akt notarialny, w którym dłużnik dobrowolnie poddał się egzekucji. Klauzula wykonalności warunkuje natomiast wszczęcie postępowania egzekucyjnego i przymusowe ściągnięcie długu.

Pod pozorem pożyczki

W tej sprawie dłużników solidarnych było...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8545

Spis treści
Zamów abonament