Język obcy pomoże zdobyć pracę
Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych bezrobotni lub mieszkańcy małych miejscowości mogą uczyć się języków obcych za darmo
– Szkolenia językowe występujące w projektach dofinansowanych z Unii Europejskiej to kursy modułowe, kursy zaawansowane bądź podstawowe – informuje Alina Szydłowska z Punktu Konsultacyjnego Europejskiego Funduszu Społecznego Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie.
– Ich wymiar w postaci liczby godzin winien jest odpowiedni do standardu nauczania języka. Obserwujemy duże zainteresowanie tym typem wsparcia – dodaje urzędniczka. Od 2007 roku (rok, w którym rozpoczęto wdrażanie programu operacyjnego „Kapitał ludzki“ w województwie zachodniopomorskim) WUP w Szczecinie dofinansował 38 instytucji, które objęły szkoleniem językowym 1020 osób.
Szkolenia najczęściej przeprowadzane są w blokach tematycznych (np. recepcjonista z podstawą języka obcego). Zainteresowanie jest duże. Przykład to Powiatowy Urząd Pracy w Gryficach, który organizował szkolenie z języków obcych. Na 52 miejsca zgłosiło się 79 osób. Natomiast na szkolenie recepcjonisty z językiem obcym na 30 miejsc zgłosiły się 42 osoby.
– Zapytań drogą e-mailową czy telefoniczną było znacznie więcej, ale, niestety, nie posiadamy takich rejestrów – dodaje Alina Szydłowska.
Inny przykład: na szkolenie modułowe połączone z językiem obcym firmy Blue House, gdzie rekrutacja nie została jeszcze rozpoczęta, zgłosiło się 47 osób, choć jest 40 miejsc.
Niekiedy urzędy pracy organizują...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta