Podlasie szuka pracy za granicą
Migracja jest dziś zjawiskiem powszechnym i naturalnym. Podobnie jak związane z nią podejmowanie zatrudnienia. To ono jest główną przyczyną migracji. Polska nie jest tu wyjątkiem, tym bardziej że mamy jeden z najwyższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej
Problem emigracji zarobkowej, jej powodów, zagrożeń i skutków stał się impulsem dla przeprowadzenia analizy pt. „Profile emigracji zarobkowych mieszkańców województwa podlaskiego” zrealizowanej przez Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Białymstoku i Instytut Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie w ramach projektu badawczego „Badanie potrzeb podlaskiego rynku pracy” finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu operacyjnego „Kapitał ludzki”.
Publiczne statystyki i dość skromny zasób informacji nie pozwalają na pełne rozpoznanie skali migracji zarobkowych w kraju i w poszczególnych regionach. Dlatego właśnie celem zrealizowanego badania była identyfikacja skali, struktury społeczno-zawodowej, motywów i skutków migracji zarobkowych w województwie podlaskim. Rozpoznanie zjawisk migracyjnych pozwoli na podjęcie działań wspierających osoby pozostające bez zatrudnienia. Przede wszystkim chodzi bowiem o to, by podejmowanie decyzji o emigracji zarobkowej miało charakter dobrowolny, nie było obarczone koniecznością, do której zmuszają najczęściej czynniki ekonomiczne, i nie było zjawiskiem masowym. Badanie zostało przeprowadzone na losowej próbie 500 mieszkańców województwa.
Globalizacja a migracja zarobkowa
Postępująca globalizacja sprzyja migracji. Jej powodów jest wiele. Dla jednych jest to po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta