Między pracą a domem
Firmy z Podlasia, podobnie zresztą jak w innych regionach kraju, wciąż w niedostatecznym zakresie wykorzystują elastyczne rozwiązania na rynku pracy. A to ważne, aby województwo mogło się stać atrakcyjnym i konkurencyjne dla potencjalnych pracodawców
Pracodawcy z Podlasia, zresztą jak i w innych regionach, wciąż w ograniczonym zakresie widzą potrzebę korzystania z przewidzianych w kodeksie pracy elastycznych form organizacji i czasu pracy. Ponad połowa uważa, że nie ma potrzeby wprowadzania zmian w ich firmach, ponieważ wykorzystywane od lat schematy są bardzo dobre. Tylko co trzeci z badanych pracodawców jest zdania, że stosowanie nietypowych rozwiązań jest potrzebne jego firmie. Taką opinię wygłaszają głównie przedstawiciele branży transportowej i rolniczej.
Opór przed stosowaniem elastycznych form pracy wynika przede wszystkim z braku odpowiedniej wiedzy zarówno o rozwiązaniach dostępnych w prawie pracy, jak i korzyściach możliwych do osiągnięcia dzięki ich stosowaniu. Nie bez znaczenia są obawy przed tym, co jest nowe. A także przed zbyt wysokimi kosztami i problemami organizacyjnymi wynikającymi z wprowadzenia tych zmian. Są też i tacy, którzy nie dopuszczają jakichkolwiek zmian w funkcjonowaniu swojej firmy. Podkreślić też trzeba, że obowiązujące w krajowym ustawodawstwie przepisy powodują, że mamy dosyć sztywną organizację pracy i czasu pracy (tygodniowa norma czasu pracy i pojęcie doby pracowniczej).
Jeśli już właściciele firm wykorzystują nietypowe rozwiązania w organizacji pracy, to wynika to najczęściej z okresowych wahań popytu na towary i usługi. W sytuacjach wzrostu popytu reagują najczęściej, zwiększając – na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta