Potrzeba prawdziwej współpracy z Rosją
Jak UE może pomóc krajom członkowskim w sytuacji kryzysu z zaopatrzeniem w gaz i ropę
Międzynarodowe forum ”Bezpieczeństwo energetyczne Europy Północnej” w Gdańsku, którego inicjatorem była grupa Lotos, odbyło się w szczególnym momencie. Parlament Europejski pracuje właśnie nad nowymi przepisami dla Wspólnoty, dzięki którym łatwiej będzie przewidywać kryzysy energetyczne, a gdy już do nich dojdzie – reagować i pomagać krajom pozbawionym dostaw ropy i gazu.
Szef PE Jerzy Buzek przekonywał, że Unii Europejskiej potrzebne jest nie tylko bezpieczeństwo dostaw surowców, ale też wprowadzenie uregulowań dotyczących ochrony środowiska do sektora i możliwie niskie ceny energii. – Jeśli mamy zapewnić konkurencyjność gospodarki unijnej, to ta ostatnia kwestia jest szczególnie ważna – powiedział Buzek w Gdańsku. – Chcielibyśmy mieć tanią energię i uniknąć napięć między poszczególnymi krajami.
Konieczne inwestycje
Jerzy Buzek podkreślał znaczenie współpracy krajów unijnych i potrzebę budowy połączeń transgranicznych. – Inwestycje w infrastrukturę, czyli rurociągi i linie energetyczne, potrzebne są w każdej części Unii – dodał. –Tym bardziej że przyszłe kryzysy mogą się wiązać z dostawami energii.
Przewodniczący PE przypomniał sytuację ze stycznia 2009 r., gdy trwał konflikt rosyjsko-ukraiński i bez gazu pozostawało kilka krajów. I nie można było przesłać surowca z Europy Zachodniej z powodu braku odpowiednich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta