Szkolenia – komu?
„Nie kształcić dla bezrobocia” – to podstawowe hasło właściwej polityki szkoleniowej w regionie. Badania rynku pracy pokazały, że siła robocza województwa jest mało mobilna, m.in. edukacyjnie
Jednym ze sposobów zmiany tej postawy jest właściwe dostosowanie oferty szkoleniowej z jednej strony do indywidualnych potrzeb i możliwości potencjalnych i aktualnych pracowników, a z drugiej do zapotrzebowania firm.
Przywołana w badaniach dotyczących rynku pracy mała mobilność edukacyjna znajduje swoje odbicie w analizach dotyczących potrzeb szkoleniowych firm podlaskich. Najbardziej wymownie świadczy o tym udział firm (a zbadano 1000 podmiotów wszelkich kategorii), które szkolą pracowników. Dane zastanawiają: robi to jedynie nieco ponad 52 proc. firm. Przyczyny takiego stanu rzeczy są bardzo różne. Oczywiście zrozumiałe są względy finansowe – firmy często nie mają wystarczających środków, natomiast zastanawiające jest, iż często dominującym motywem niepodejmowania działalności szkoleniowej jest po prostu deklarowanie braku takiej potrzeby.
Może to być sygnałem rzeczywistych braków takich potrzeb, tym bardziej że istnieje ewidentna korelacja pomiędzy otoczeniem firmy, jej obszarem działania a organizowaniem szkoleń dla pracowników. Dominują tu firmy z branży edukacyjnej, publicznej, obronności. Najrzadziej korzystają z oferty szkoleniowej przedsiębiorstwa działające w branżach związanych z usługami, handlem,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta