Tyle odpisów socjalnych, ile przeliczonych posad
Odpisy naliczamy na podstawie stanu etatów, jakimi firma dysponuje. W tym sensie są zatem stosowne do wymiaru czasu pracy zatrudnionych
Jedna z czytelniczek właśnie ukończyła kurs kadrowo-płacowy i dostała pierwszą pracę na stanowisku specjalisty personalnego w firmie zatrudniającej 150 osób.
Szefowa kazała jej ustalić średnioroczny stan zatrudnienia na podstawie jej wytycznych i wstępną pulę środków, jakie trzeba przekazać tytułem pierwszej raty na zakładowy fundusz świadczeń soc-jalnych.
– Nigdy tego nie robiłam. Czy odpisy naliczamy na osoby, a jeśli tak – czy odpowiednio do ich wymiaru czasu pracy? Pomóżcie! – pisze czytelniczka.
Odsetek przeciętnej płacy
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) w ujęciu finansowym to pieniądze, jakie pracodawca przekazuje na wyodrębnione konto tego funduszu, a następnie wspomaga z niego niezamożnych pracowników i inne uprawnione osoby.
Sumę tę tworzą odpisy stanowiące odsetek statystycznej przeciętnej płacy, szacowane i przekazywane w zasadzie za każdy planowany w roku pełny etat przeliczeniowy zajmowany w zakładzie przez osoby zatrudnione w odpowiednich warunkach pracy.
Wynika tak z art. 5 ust. 2...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta