Trybunał zinterpretował klauzulę stałości na niekorzyść posiadaczy samochodów osobowych
15 kwietnia Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok, w którym wyjaśnił, jaka nowelizacja przepisów o VAT nie narusza klauzuli stałości. Rzuca on nowe światło na to, jakie skutki dla polskich podatników ma orzeczenie ETS w sprawie Magoora, dotyczące odliczenia VAT od paliwa i samochodów
Choć od jego wydania upłynęło niemal półtora roku, trwa spór, jaki jest obecnie zakres ograniczenia prawa do odliczenia VAT od tych zakupów.
Nie obowiązują nowe...
Jedna z koncepcji – popierana przez Ministerstwo Finansów, większość sądów administracyjnych i przez część piśmiennictwa – zakłada, że wskutek stwierdzonej niezgodności polskich przepisów z prawem wspólnotowym, polegającej na naruszeniu w określonych przypadkach klauzuli stałości, nie mają zastosowania te ograniczenia prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu samochodów i paliwa do nich, które nie obowiązywały 1 maja 2004 r. (zostały później wprowadzone).
Tylko te bowiem ograniczenia pogarszają sytuację podatników, naruszając klauzulę stałości. Jak stwierdził np. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 27 kwietnia 2009 r. (III SA/Gl 146/09):
„w świetle wykładni zawartej w wyroku ETS z 22 grudnia 2008 r. w sprawie C-414/07 Magoora sp. z o.o. należy stwierdzić, że w nowym stanie prawnym obowiązującym po 1 maja 2004 r. nie nastąpiło...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta