Gdy przedsiębiorca zrezygnuje z występowania o zwrot
Czy konsekwencją przyjęcia stanowiska, że VAT i podatek od wartości dodanej to podatki tożsame – jeśli chodzi o VAT naliczony – jest to, że jeśli polski przedsiębiorca zarejestrowany jako czynny podatnik VAT w Polsce ma możliwość wystąpienia o zwrot podatku zapłaconego przy nabyciu towarów i usług w innym kraju UE, kosztem będzie dla niego jedynie wartość zakupów netto? Czy rezygnując z ubiegania się o ten zwrot, traci prawo do rozliczenia tego podatku w kosztach, tak jak przedsiębiorca, który rezygnuje z odliczenia lub ubiegania się o zwrot krajowego VAT?
Otóż niekoniecznie. Jak zauważył WSA w Gliwicach w wyroku z 27 grudnia 2007 r. (I SA/Gl 924/07): „zwrot podatku od wartości dodanej podatnikom niemającym siedziby na terytorium kraju, w którym wystawiono fakturę z wykazanym podatkiem VAT, przysługujący zgodnie z postanowieniami art. 2 VIII...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta