Bank nie może zażądać zbyt wysokich odsetek
Ustawa o kredycie konsumenckim opisuje też standard, w jakim bank musi podać informacje o koszcie pożyczki bądź kredytu
Klientów chronią poza tym przepisy antylichwiarskie, które wprost zakazują pożyczania pieniędzy zbyt drogo.
Kredyt konsumencki to taki, który jest zaciągany przez konsumenta (osobę fizyczną) i nie wiąże się bezpośrednio z prowadzoną przez tę osobę działalnością gospodarczą. Od tej zasady są jednak wyjątki. Przepisy ustawy nie dotyczą kredytów większych niż 80 tys. zł lub równowartości tej kwoty w innej walucie, niezależnie od tego, kto się zadłuża i na jaki cel.
W specjalny sposób zostały też potraktowane limity kredytowe udostępniane przez banki „w rachunku innym niż kredytowy” (a więc kredyty w ROR). Tych produktów dotyczy tylko bardzo niewielka część przepisów ustawy.
Potrójna oszczędność dla zadłużających się
Jeśli kredyt spełnia ustawową definicję kredytu konsumenckiego, ma to trzy bezpośrednie konsekwencje dla portfeli klientów. Po pierwsze, dodatkowe koszty pobierane przez bank przy okazji udzielania takiego kredytu nie mogą łącznie przekroczyć 5 proc. kwoty kredytu. Wyjątek stworzono tylko dla „udokumentowanych lub wynikających z innych przepisów prawa kosztów związanych z ustanowieniem, zmianą lub wygaśnięciem zabezpieczeń i ubezpieczeń (w tym kosztów ubezpieczenia spłaty kredytu)”. Praktyka pokazuje, że niektóre banki skwapliwie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta