Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Białoruska metropolia na sowiecki ład

22 kwietnia 2010 | Księga Kresów Wschodnich | Grzegorz Łyś
Kościół katolicki w Mińsku, zwany czerwonym
źródło: Archiwum „Mówią Wieki"
Kościół katolicki w Mińsku, zwany czerwonym

Pod budowę monumentalnego Domu Rządowego przy dzisiejszym placu Niepodległości wyburzono niegdyś cały kwartał starych ulic Mińska.

Panujący nad dawnym centrum miasta gmach symbolizujący władzę rad na Białorusi, wybudowany w latach 1930 – 1934 w stylu radzieckiego modernizmu, jest dziś siedzibą białoruskiego parlamentu. Wciąż jak za czasów ZSRR wznosi się przed nim ogromny pomnik Lenina. Ale uroczysty sowiecki ład naruszają sąsiadujące z posągiem wodza rewolucji kościelne wieże. To ufundowany w 1905 r. przez Edwarda Woyniłłowicza „czerwony kościół”, którego mury zbudowano z cegły sprowadzonej spod Częstochowy, a dachy pokryto dachówką z Włocławka.

Licząca dwa miliony mieszkańców stolica Białorusi w niczym nie przypomina dawnej siedziby województwa mińskiego w Rzeczypospolitej Obojga Narodów czy znanego z pamiętników XIX-wiecznego miasta o polskiej w znacznej mierze kulturze, w którym mieszkali m.in. w dzieciństwie Stanisław Moniuszko i Melchior Wańkowicz. Mińsk, jedno z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8605

Spis treści
Zamów abonament