Białoruska metropolia na sowiecki ład
Pod budowę monumentalnego Domu Rządowego przy dzisiejszym placu Niepodległości wyburzono niegdyś cały kwartał starych ulic Mińska.
Panujący nad dawnym centrum miasta gmach symbolizujący władzę rad na Białorusi, wybudowany w latach 1930 – 1934 w stylu radzieckiego modernizmu, jest dziś siedzibą białoruskiego parlamentu. Wciąż jak za czasów ZSRR wznosi się przed nim ogromny pomnik Lenina. Ale uroczysty sowiecki ład naruszają sąsiadujące z posągiem wodza rewolucji kościelne wieże. To ufundowany w 1905 r. przez Edwarda Woyniłłowicza „czerwony kościół”, którego mury zbudowano z cegły sprowadzonej spod Częstochowy, a dachy pokryto dachówką z Włocławka.
Licząca dwa miliony mieszkańców stolica Białorusi w niczym nie przypomina dawnej siedziby województwa mińskiego w Rzeczypospolitej Obojga Narodów czy znanego z pamiętników XIX-wiecznego miasta o polskiej w znacznej mierze kulturze, w którym mieszkali m.in. w dzieciństwie Stanisław Moniuszko i Melchior Wańkowicz. Mińsk, jedno z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta