Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Truskawiec. Lato 1936

22 kwietnia 2010 | Księga Kresów Wschodnich | Krzysztof Masłoń
Uzdrowisko w Truskawcu
źródło: Archiwum „Mówią Wieki"
Uzdrowisko w Truskawcu
Kazimierz Wierzyński
źródło: Archiwum „Mówią Wieki"
Kazimierz Wierzyński

Było lato 1936 roku, trwały igrzyska olimpijskie w Berlinie. Zygmunt Haupt odbywał ćwiczenia w pułku artylerii w Stryju. Dowiedział się, że niedaleko, w Truskawcu, spędza wakacje Kazimierz Wierzyński.

„W uzdrowisku zieleń, deptaki, letnicy, kuracjusze, sfery urzędnicze i Żydzi w atłasowych chałatach, parami, także się tu leczą. W takim miejscu łatwo się dopytać – wspominał 22 lata później Haupt. – Powiedziano mi, gdzie i jak, i jest w cieniu willa i tam przy otwartym oknie siedział poeta...”.

Wierzyński z uwagą wysłuchał niespodziewanego gościa. Ten „ekspert od spraw nierzeczowych i niepragmatycznych raz bodaj tylko zniecierpliwił się (...), ale pewnie darował, bo to się działo w jego ziemi”. A jaka to była ziemia?

„Inna (...) niż zwyczajne okolice. Z dolin widać tam barierę gór, od przełęczy użockiej po pantyrską. Stokami gór zbiegają lasy ku wodom Łomnicy, Czeczwy, Bystrzycy – wyliczał Zygmunt Haupt. – Świecą pośród tych lasów białym drzewem wyślizgane koryta „ryzarni”, których...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8605

Spis treści
Zamów abonament