Cena musi uwzględniać wszystkie elementy zapłaty
Źle obliczona kwota może być powodem do odrzucenia oferty z przetargu. Trzeba uważać zwłaszcza na zastosowanie prawidłowej stawki VAT
Cena, czyli kwota, za jaką przedsiębiorca zgadza się wykonać zamówienie, zawsze jest jednym z kryteriów oceny ofert. Przepisy nie nakazują, by odgrywała największą rolę. O wyborze oferty teoretycznie mogą decydować inne czynniki.
Jednak w Polsce w zdecydowanej większości przetargów to właśnie cena przesądza o tym, kto zdobędzie zamówienie publiczne. Dlatego tak ważne jest, aby obliczyć i podać ją prawidłowo. Drobny na pozór błąd może oznaczać odrzucenie oferty.
Łącznie z podatkiem
Kwota musi być podana w ofercie zgodnie z ustawą o cenach (DzU z 2001 r. nr 97, poz. 1050). Zgodnie z jej przepisami, ceną jest „wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę; w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy”.
Z definicji tej wprost wynika, że cena jest zawsze podawana brutto. Co ważne, to na wykonawcy ciąży obowiązek prawidłowego obliczenia podatku. A to nie zawsze jest łatwe. W przypadku rozbieżności w interpretacjach dotyczących skali podatkowej dobrze więc jest mieć argumenty. Spore znaczenie mogą odegrać wyjaśnienia Urzędu Statystycznego oraz interpretacje indywidualne.
PrzykładW przetargu
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta