Jak powstrzymać poborcę skarbowego
Odwołanie od decyzji podatkowej wyłącza możliwość przymusowego ściągania podatku, chyba że decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności
Poborcę podatkowego można powstrzymać także na czas zakończenia sprawy w sądzie administracyjnym, pod warunkiem zabezpieczenia spłaty zaległego podatku wraz z odsetkami za zwłokę.
– W mojej firmie trwa kontrola skarbowa. Spodziewam się, że urząd kontroli skarbowej zakwestionuje rozliczenia podatkowe i obciąży mnie dodatkowym podatkiem. Wiem, że od takiej decyzji mogę się odwołać. Czy wtedy nie będę musiał płacić podwyższonego podatku? Co z odsetkami za zwłokę? – pyta czytelnik.
Odpowiedź na pierwsze pytanie jest twierdząca. Fiskus nie może przystąpić do przymusowego ściągnięcia podatku, jeśli podatnik odwołał się od decyzji. Zgodnie bowiem z ordynacją podatkową (op) wykonaniu podlegają co do zasady decyzje ostateczne, tj. takie, od których nie można się odwołać, tj. upłynął termin na wniesienie odwołania (podatnik ma na to 14 dni, licząc od dnia doręczenia decyzji) i odwołanie nie zostało wniesione.
Z rygorem natychmiastowej wykonalności
Jednakże poborca skarbowy może przystąpić do przymusowego ściągnięcia należności wynikającej z decyzji, nie czekając na wynik odwołania, jeśli organ podatkowy I instancji nadał jej rygor natychmiastowej wykonalności. Sytuacje, w których nadanie takiego rygoru jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta