Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Surowce, nowoczesne technologie, rozwojowe branże

22 kwietnia 2010 | Moje Pieniądze | Piotr Ceregra
Udany rok,  słabsze dwa lata
źródło: Rzeczpospolita
Udany rok, słabsze dwa lata
źródło: Rzeczpospolita

Fundusze sektorowe to ciekawe uzupełnienie portfela inwestycyjnego. Zwłaszcza teraz, gdy gospodarka światowa zaczyna wchodzić w fazę ożywienia

Trzeba jednak pamiętać, że są to produkty o podwyższonym ryzyku, nawet w porównaniu ze standardowymi funduszami akcyjnymi.

Osoby preferujące agresywne inwestycje najczęściej sięgają po typowe fundusze akcyjne, ewentualnie zrównoważonego wzrostu (mają one w portfelach mniej akcji). Lokują one środki w akcje spółek giełdowych z różnych branż.

Inaczej swoje portfele konstruują fundusze sektorowe. Koncentrują się na przedsiębiorstwach z jednej, dobrze rokującej branży. Pozwala to im uzyskiwać wyższe zyski w porównaniu z uniwersalnymi funduszami akcyjnymi. Oczywiście warunkiem jest trafny wybór sektora, ale też momentu rozpoczęcia inwestycji. Równocześnie trzeba pamiętać, że skutkiem złej decyzji może być dotkliwa strata.

Na małym rynku trudno o ciekawe strategie

Na stosunkowo niewielkim rynku, takim jak polski, trudno jest skupić się na akcjach firm z jednej branży. Nawet fundusze inwestujące w małe i średnie spółki z różnych branż podczas hossy natykały się na problem braku dostatecznie dużej podaży akcji. Podobnie trudno jest stworzyć na krajowym rynku wystarczająco zdywersyfikowany fundusz sektorowy.

By dojść do takiego wniosku, wystarczy prześledzić, jak zbudowane są indeksy branżowe na warszawskiej giełdzie. Na przykład wartość WIG-Banki jest wyliczana na podstawie notowań 11 spółek. Jednak w dwóch...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8605

Spis treści
Zamów abonament