Od czego liczymy podatek u źródła
Gdy zagraniczny podatnik osiąga w Polsce przychód z tytułu świadczenia usług podlegający PIT lub CIT w Polsce, to jeżeli ten przychód obciążony jest podatkiem od wartości dodanej innego państwa członkowskiego, pojawia się pytanie, czy podatek ten podlegać będzie polskiemu podatkowi dochodowemu jako składnik przychodu
Płacąc należność z faktury otrzymanej od zagranicznego kontrahenta, polski przedsiębiorca może być zobowiązany do poboru podatku u źródła na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy o CIT oraz odpowiednio art. 29 ust. 1 ustawy o PIT, o ile umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską i państwem kontrahenta nie stanowi inaczej. Dotyczy to należności z tytułu świadczenia niektórych usług (np. wynajmu środków transportu).
Jeżeli na takiej fakturze zagraniczny sprzedawca wykazał podatek od wartości dodanej a przepis polskiej ustawy o podatku dochodowym nakazuje pobór podatku u źródła, powstaje pytanie, czy podstawą obliczenia podatku u źródła będzie kwota brutto, czy netto należności.
PrzykładNiemiecka firma (osoba prawna) wynajęła polskiemu podatnikowi środek transportu. Zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 6 ustawy o VAT, w brzmieniu do 31 grudnia 2009 r., miejscem opodatkowania tej usługi były Niemcy.
Od 1 stycznia 2010 r. miejscem opodatkowania usługi krótkoterminowego wynajmu środków transportu
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta