Zlecenie na macierzyńskim bez ZUS
Po porodzie kobieta korzysta z urlopu macierzyńskiego. Zazwyczaj nie wykonuje wtedy czynności zawodowych i pobiera zasiłek. Jeśli jednak dodatkowo zawiera umowę-zlecenie z własnym pracodawcą, to odprowadzenie składki z tego tytułu będzie dobrowolne
Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko. Na tym nie koniec. Zasiłek przysługuje bowiem także w sytuacji, gdy kobieta przyjęła dziecko do siódmego roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, do dziesiątego roku życia, na wychowanie i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia.
Tak samo jest, gdy ubezpieczona przyjęła dziecko do siódmego roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, do dziesiątego roku życia na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem. Takie reguły przewiduje art. 29 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
Jak długo można pobierać zasiłek? Mówią o tym przepisy kodeksu pracy. Z zasady bowiem pracownica przebywająca na urlopie macierzyńskim zamiast wynagrodzenia za pracę otrzymuje zasiłek, choć nie oznacza to całkowitego zakazu zarobkowania. Wymiar urlopu macierzyńskiego uzależniony jest od liczby dzieci, które przyszły na świat przy jednym porodzie. Zgodnie z art. 180 k.p. wynosi on od 20 do 37 tygodni.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta